Dogecoin Nasıl Kullanılır?

Dogecoin asli olarak mizahi bir amaçla oluşturulan kripto para birimidir. İnternette popüler olan köpek Shiba Inu’ya atıfta bulunmak adına oluşturulan Dogecoin’in değeri oluşturulduğu andan itibaren hızla yükselmektedir. Bu kripto paranın ardından geniş biçimde büyüyen topluluk geliştirilmiştir. Bu topluluk Dogecoin adına kayda değer yenilikler yapmıştır. Bunlardan birkaçı:

  • Kenya’da bulunan kırsal kentlerin birinde kuyu inşa etmek, temiz suya erişim.
  • Soçi Kış Olimpiyatları’nı ziyaret etmek.
  • Jamaika kızak milli takımına maddi yardımda bulunmak.

Ayrıca 2020 tarihinden itibaren 250 milyon dolar seviyesine ulaşan Dogecoin, kitlesel fonlama çalışmalarıyla bu fiyatın zamanla artmasını ön görüyor.

Dogecoin Ne Yapıyor?

Diğer kripto para şirketlerine rağmen işlem platformu olmayı hedefleyen Dogecoin, teknolojide çığır açmak adına çalışmalara başlamıştır. Oldukça düşük değerlerle işlem ücreti belirleyen bu şirket, insanların gerçekten kullandığı bir dijital para birimi olmaya aday olmuştur.

Popüler kripto para birimleri arasında yer alan Dogecoin, kolaylıklarıyla ön plana çıkmaktadır. Örneğin, X kişisi Y kişisine para göndereceği zaman:

  • BTC İle 10 TL Göndermek (güncel kur): 0,00045 BTC
  • Dogecoin İle 10 TL Göndermek (güncel kur): 09 DOGE

Esnek ödeme kolaylığı sağlayan Dogecoin insanlar tarafından alışveriş ve takas işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Twitter ve Reddit gibi platformlarda kullanıcıların birbirini eğlendirmek adına küçük miktarlarda DOGE gönderdiklerine sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Dogecoin’in mizahi bir yaklaşım amacı bulunmaktadır.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Örneğimize Paribu borsası ile açıklama yapacağız. Paribu ve Koinim gibi yerli para borsalarını kullanarak rahatlıkla DOGE (Dogecoin) satın alabilirsiniz.

  1. Paribu hesabınızı oluşturmanız ardından onaylı bir hesaba erişmek adına kimlik bilgilerinizi doğru biçimde tamamlamanız gerekmektedir. Bu bilgileri doğrulamak adına hesap ayarlarınızın ardından kimlik onayı seçeneğine basabilirsiniz.
  2. Ardından menüler kısmından yatırım işlemleri sekmesine tıklayın. Hesabınıza alacağınız tutar kadar bakiye yükleyin.
  3. Son olarak market kısmından Kolay Alış-Satış sekmesine tıklayın. Güncel kur oranıyla belirlenmiş Dogecoin’i (DOGE) seçin. Alacağınız miktarı girin ve satın alma işlemini tamamlayın.

Başarıyla Dogecoin’e sahip oldunuz! Satın alma işleminden bakiyeniz eksilecek ve Dogecoin’iniz hesabınıza tanımlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir