Dogecoin Nedir? Diğerlerinden Farkı Nedir?

Açık kaynaklı bir altcoin türü olarak bilinen Dogecoin diğer altcoinlerden çok daha farklı bir şekilde sektöre giriş yaptığını belirtebiliriz. Mizahi amaçlı bir oluşum sergileyen ve para birimi sembolü de Shiba Inu köpeği olan sanal para beklenmedik bir şekilde yatırımlara ve toplulukların kullanımında tercih edilmeye başlandı. Birden popülerlik kazanması ve değerinin de günden güne hızlı bir şekilde artış göstermesi, onun diğerlerine nazaran daha farklı bir altcoin olmasında rol oynadı.

Thodex Dogecoin bir diğer altcoin türü olan Litecoin ile benzerlik göstermektedir. Litecoin’de gerçekleşen değişiklikler aynı şekilde Dogecoin’de de gerçekleşmekte. Bu sanal para biriminin çok daha hızlı bir şekilde kullanıcılar tarafından kullanılmasındaki en büyük etmenden biri büyük bir topluluğa sahip olmasıdır. Birçok yatırımlarda kullanıldığı gibi aynı zamanda topluluk yardımlaşmalarında da kullanılmıştır. Popüler ve samimi bir para birimi olmasında bu adımlar etkili olduğu söylenebilir.

2019 yılında 250 milyon dolar piyasa değerine sahip Dodgecoin 2020 yılının ilk çeyreğinde 294 milyon dolar gibi yüksek bir değere ulaştı. Her geçen gün bu değerini arttıran altcoin sıklıkla da tercih edilenler arasında yer alıyor.

Dogecoin Gidişatı ve Analizi

İlk olarak 2013 tarihinde Twitter üzerinden mizah amaçlı bir paylaşım yapıldı ardından yazılım mühendisi Billy Markus bu mizahı gerçeğe dönüştürdü. Çok kısa bir sürede 2013’ün Aralık ayında, herkes pazardan Dogecoin satın alabilir ya da satışını gerçekleştirebilirdi.

Tamamen gönüllülerden oluşan ekibi ile birlikte Dogecoin için hızlı bir artışın hâkim olduğunu ve bu artışı da ilerleyen günlerde devam ettirebileceğini söyleyebiliriz. Elbette bu artış ve azalışlar için Dogecoin’in fiyat grafikleri incelenmeli ve gidişatı hakkında yorumlarda bulunulmalıdır. Kripto para borsasında yer alan tüm sanal paralar için bu yatırımlarda avantaj sağlayacaktır. Ne kadar enflasyonel bir problemi olmasa da bu para birimleri kazı sonucunda arzı artacağından piyasadaki değerinde düşüş gerçekleşebilir. Bu olayın tam tersi olarak para biriminin kazımı sonucunda ortaya çıkan ödül azaldığında arz azalacak bu yüzden de talep edilen Dogecoin piyasa değeri eskisine nazaran daha değerli bir hal alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir