Bitcoin
0.19 %

Thodex Kripto Paralarda Sıcak Depo ve Soğuk Depo Ne Anlama Gelir?

Kripto paralar fiziksel bir para birimi olmadıklarından dolayı sanal ortamlarda tutulmaktadırlar. Bu sanal ortamlarda saklanması esnasında kullanılan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu saklama yöntemlerinin internet erişiminin bulunması ve saldırılara karşı açık bir halde yer alması sıcak cüzdan olarak nitelendirilmektedir. Genellikle kısa vadeli al sat işlemi yapacak olanlar ve çok küçük miktarlarda kripto para saklama işlemi yapılacak olan kişiler bu yöntemleri tercih etmektedir. Avantajı hızlı bir şekilde trade işlemi yapılabilir olması iken dezavantajı ise internet ortamında olmasından kaynaklı olarak saldırılara açık hale gelmesidir. 

Soğuk cüzdanlar ise internet erişimi bulunmayan, içerisinde yer alan kripto paraya private keye sahip olmayan kişilerce hiçbir şekilde erişilemeyen cüzdan çeşididir. Soğuk cüzdan olarak kullanılan birçok farklı yöntem vardır. Bunlar kâğıt cüzdanlar, fiziksel donanım cüzdanlar olarak genel gruplandırma yapılabilir. Soğuk cüzdanların avantajlarından bahsedecek olursak, bu cüzdan tipi internet erişimi bulunmadığı için güvenlik seviyesi yüksek olan cüzdanlardır. Ancak kısa vadeli trade yapacak olan kişiler için transfer süreci beklemek zaman alacağından anlık trade işlemlerini kaçırabilmektedir.  Bu yüzden sıcak depolama çeşidi olan borsa hesapları veya online cüzdanlarda saklanmaktadır. 

Sıcak Depolama ve Soğuk Depolamanın Riskleri Var Mı?

Todex Kripto para piyasası çok oynak ve volatiliteli bir yapıda olmasından dolayı düşüş ve yükseliş trendleri tam olarak kestirilememektedir. Anlık olarak işlem yapmak isteyen bu işlemlerden para kazanmayı planlayan kişilerin kripto paralarının sıcak cüzdanlarda tutması büyük önem taşımaktadır. Çünkü sıcak depolama işlemi yapan cüzdanlar internet ağı ile sürekli bağlantılı olmakta ve borsa hareketlerine ilişkin değerlendirmeleri yaparak kazancın artırılması planlanmaktadır. Ancak sıcak depolama alanları internet erişimi yaptığı için olası saldırılara karşı dirençsiz hale gelmektedir. Avantajı hızlı bir şekilde trade işlemi yapılabilmesidir. 

Soğuk depolama işlemlerinde ise internet erişimi bulunmamakta olup, olası bir siber saldırının önlenmesi hedeflenmektedir. Ancak bu yöntemlerin en büyük dezavantajları ise anlık olarak artış gösteren ve trade planlanan durumlarda transfer işleminin çok uzun sürmesi ve kar marjının  çok düşmesine yol açmasıdır. 

Leave a Reply